Kredyt gotówkowy – dużo pytań a jak z odpowiedziami?

Opublikowano w 2015-09-09
Napisany przez Site Owner

Biorąc kredyt gotówkowy każdy klient powinien być dobrze zapoznany z umową jaką podpisuje z bankiem.

Banki chętnie i coraz więcej udzielają kredytów gotówkowych. Udzielając kredytów przedstawiciel banku powinien być przygotowany na zadawane przez klienta pytań, biorąc pod uwagę, że w umowach dla przeciętnego kredytobiorcy czai się sporo niejasnych treści. Każdy klienta ma prawo do tego by w pełni wyjaśnić mu szczegółowo to co ma za chwilę podpisać. W końcu jest to zobowiązanie powzięte na kilka lat. Umowy pisane są językiem prawniczym, czasami trudnym do zrozumienia, nie zawsze jasne. Klient nie powinien pominąć niczego, czego nie jest w stanie zrozumieć. Może się to bowiem wiązać z bardzo dużymi konsekwencjami, nie zawsze dobrymi. Klient powinien być dobrze i szczegółowo zapoznany z obowiązkami, jakie na nim spoczywają ale tez i prawami. Czytając umowę powinno zwrócić się uwagę na oprocentowanie, prowizje banku, wypowiedzenie umowy kredytowej. Podczas wypowiedzenia umowy musza być spełnione określone warunki. Zapisane są one między innymi w ustawie „Prawo bankowe”. Najczęściej przyczyna wypowiedzenia umowy jest niedotrzymanie terminów spłaty kredytu, utrata zdolności kredytowej. Bardzo często w umowach znajduje się zapis, że bank może wypowiedzieć umowę z powodu ważnych innych przyczyn. Należy tez dokładnie dopytać co bank ma na myśli stosując taki zapis. Sprawdź użyteczne źródło przy wyborze kredytu.

Ale co zrobić kiedy ten kontakt jest utrudniony ?

W sytuacji, kiedy na nurtujące pytania związane z umową kredytu gotówkowego klient nie może uzyskać odpowiedzi powinien zastanowić się szybko nad zmiana banku. Bez względu na to jaką kwotę kredytu gotówkowego klient pobiera z banku, powinien mieć zabezpieczony stały kontakt z przedstawicielem banku. Większość Polaków niestety w ogóle nie czyta umów.

Renegocjacje

Po podpisaniu umowy, gdyby się okazało, że nie do końca się klient zgadza a jakimś zapisem, renegocjacje stanowią rzadkość. Często ta procedura obciążona jest dodatkowymi kosztami. Dodatkowo procedura przyznawania kredytu może być powtórzona od samego początku. Wybór konkretnej ofert i zapoznanie się z zapisami umowy na pewno nie doprowadzi do problemów związanych z kredytem.