Lokata mimo wszystko.

Opublikowano w 2015-08-06
Napisany przez Site Owner

Część sceptyków bardzo ostrożnie podchodzi do hurraoptymizmu związanego z zakładaniem lokat bankowych, uznając, że i tak „zyski” nie są w żadne sposób odczuwalne, ponieważ są one niwelowane przez istniejącą niemal cały czas inflację. Osoby te uznają, że jeśli już chcielibyśmy odczuć realnie zyski z lokat to trzeba byłoby tam wpłacić sumę z przynajmniej 6 zerami z tyłu. Czy tak jest rzeczywiście ?

Wyjaśnimy najpierw sobie czymże jest wspomniana inflacja. To zjawisko w świecie finansów, które istnieje niemal zawsze, a oznacza spadek wartości pieniądza w czasie. Na przykład 10 lat temu mając 100 zł w kieszeni mogliśmy zatankować 50 litrów paliwa 95. Tymczasem w dniu dzisiejszym mając te same 100 zł w tej samej kieszenie możemy zatankować tylko 20 litrów, tego samego paliwa. Tak, jest to spowodowane wzrostem cen paliwa, ale jednak w kieszeni mieliśmy taką samą sumę pieniędzy, a więc można powiedzieć, że 100 zł straciło na wartości w przeciągu tych 10 lat aż 2,5 razy. Inflacja w Polsce wynosi około 4-5 % każdego roku, czyli mniej więcej tyle samo co oferowane oprocentowanie lokaty. Zatem zastanawiając się na czystą, ludzką logikę, jeśli dzisiaj wpłacimy do banku na lokatę 10 000 zł i zyskamy na tym 4 %, ale tyle samo wynosi inflacja, czyli spadek wartości pieniądza w czasie, to choć za rok będziemy posiadali 10 400 zł to i tak nie kupimy za to więcej, niż rok temu za 10 000 zł.

Można zatem uznać, że zakładanie lokaty bankowej niejako mija się z celem, bo zamiast zysku prowadzi jedynie do ochrony przed spadkiem wartości naszego majątku, jednak czy nie jest to dobry powód ? Przecież i tak te nasze pieniądze straciłyby na wartości, a zakładając lokatę bankową chronimy się przed zjawiskiem inflacji.

Ponadto, jeśli te pieniądze i tak leżałyby bezczynnie na koncie, to nic z tego byśmy nie mieli, a jeśli mamy możliwość uzyskanie nawet niewielkiego zysku to dlaczego nie wykorzystać takiej okazji ? Być może wbrew powszechnemu wyobrażeniu nie dorobimy się na lokatach bankowych majątku, ale także na pewno nie stracimy. W opozycji do innych sposobów lokowania pieniędzy, lokaty bankowe dają 100 % gwarancji, że dostaniemy z powrotem swoje pieniądze, dodatkowo powiększone o zgromadzone odsetki. Zysk być może jest niewielki, ale za to gwarantowany.